Letos studovalo na naší základní škole 450 žáků a 325 prospělo s vyznamenáním. Na druhém stupni bylo 58 vysvědčení se samými jedničkami. Pokud bych měl nějakým způsobem pojmenovat uplynulý rok, byl by to rok velkých úspěchů ve sportovních a naukových soutěžích. Více jak 100 žáků našlo na vysvědčení pochvalu ředitele školy a téměř 70 žáků přijalo na slavnostním ukončení roku ve Sportovní hale Zdeňka Ogrodníka ocenění z rukou paní místostarostky Dagmar Peřesté.
Zatímco ve vládě již máme třetího ministra školství ve volebním období, naše škola se drží dlouhodobého cíle býti moderní, progresivní a bezpečnou školou pro všechny žáky. V komunikaci jsme na špici českých škol, hlavně díky digitalizaci, která byla započata před šesti lety – informační systém EduPage pokrývá všechny oblasti bez kompromisů. Probíraná učiva, domácí úkoly, výsledky ověřování znalostí, docházka a omlouvání žáků, žádosti a požadavky rodičů včetně elektronické přihlášky do první třídy, platby, archivovaná komunikace rodičů, učitelů i vedení školy a nově ztráty a nálezy, kdy každá ztracená věc rychle najde svého majitele.
Že angličtina má u nás své místo již od první třídy, ví snad každý. Bohužel snaha rozjet výuku němčiny, jako alternativu k ruštině v sedmém ročníku, se s odchodem učitele nepovedla. Co se naopak daří, je podpora badatelských pokusů ve fyzice, chemii a přírodopisu, kdy jedna hodina týdně v jednom ročníku je půlená a v laboratoři. Stejně tak nová informatika s robotikou již zdárně jede ve 4. a 6. třídě. Dvouhodinovky matiky a češtiny, jako příprava na přijímací zkoušky na střední školy, u nás mají v rozvrhu již léta své pevné místo. Výsledky jsou znát – všichni žáci byli přijati.
Málokdo ví, že naše škola je již 7. rokem zapojena do projektu Obědy pro děti, kdy 30 žáků ze sociálně potřebných rodin má hrazené obědy nadací Women for women. Moc si této nadace vážíme a jednoznačně říkáme, že pomáhat se musí. A když jsme u pomoci, letos naši školu navštěvovalo 9 dětí z Ukrajiny, které uprchly před hrůzami války. Dvě z nich patří mezi nejlepší žáky školy, a že čeština není jejich rodný jazyk, si všimnete jen stěží.
V oblasti provozu to byl rok s dopadem evropské energetické krize. Kdo je připraven, nebývá zaskočen. Zateplená škola s okny, nové plynové kotelny s dálkovou správou a vzdálený přehled nad teplotou ve všech budovách, namísto klasických žárovek již jen LEDky, na radiátorech termostatické hlavice, které lze přenastavit jen speciálním klíčem, a nově digitální měření elektřiny ve sportovní hale a školní kuchyni. To vše nám pomohlo udržet zvýšené náklady za energie na uzdě. Přes to všechno jsme ani v průběžné modernizaci školy nedřímali: rekonstruovaly se podlahy a mycí kouty ve dvou učebnách i světla na chodbě v nové budově. Pan školník Petr Palušný vyměnil všem deváťákům 45 nových desek na lavicích a jeho rukama prošla i modernizace sborovny školních družin – od zednických prací, vymalování, položení koberce až po montáž nábytku. Do nové učebny výtvarné výchovy se podařilo pořídit velké stoly, které poskytují při výuce a tvoření žákům dostatečný prostor. Všichni učitelé dostali díky evropským dotacím po více než deseti letech nové notebooky a do přírodovědných předmětů jsme nakoupili další digitální učební pomůcky. V rámci dotace na „novou informatiku“ jsme se vybavili roboty pro výuku a v počítačové učebně vyměnili 26 starých počítačů s monitory za nové.
Zcela zásadní oblastí je nejen v Bojkovicích spolupráce s ostatními školami a školskými zařízeními ve městě. Upřímně děkuji vedení a pracovním týmům v Mateřské škole, Základní škole Štefánikově, Základní umělecké škole, Domu dětí a mládeže, Dětskému domovu, Církevní střední škole pedagogické a sociální, ale i Muzeu Bojkovska za nadstandardní a příkladné vztahy, které mezi námi dlouhodobě a pevně trvají. Dobré výsledky se rodí v dobrých kolektivech, a tak všichni, kteří se na nich podílejí – učitelé, vychovatelé, asistenti, správní zaměstnanci i pracovití žáci, si zaslouží velký dík!
Mgr. Zdeněk Ogrodník, ředitel