• Lyžařský kurz páťáků
   • Lyžařský kurz páťáků

   • 20. 1. 2022
   • Kyčerka je super príma, i když není žádná zima, ani jarní počasí náladu nám nezkazí ... se neslo Velkými Karlovicemi během lyžáku páťáků na Kyčerce.

    Moderní skiareál v srdci Velkých Karlovic přivítal naši výpravu deštivým počasím, zároveň však dobrými sněhovými podmínkami na sjezdovkách – nejprve sníh mokrý, pak zmrzlý a v pátek, na sluníčku, čerstvý technický. 33 dětí tedy mohlo naplno prožít standardní prvostupňový lyžák, který není jen o lyžování, ale také o správné partě, dobré zábavě při hrách, o tanečních a hudebních večerech, přednáškách, soutěžích a třeba karnevalu.

    Slušné ubytování se sociálním zařízením na pokojích, domácí kuchyně horského hotelu Kyčerka i návštěva moderního aquaparku Vodní svět podtrhla letošní úspěšný kurz - po třech dnech i úplní začátečníci jezdili na vleku, žádná  nemoc ani zranění, slušné chování a vystupování.

    Za zdárný průběh kurzu patří poděkování realizačnímu týmu, který se o děti po celý týden staral. Byli to instruktoři Monika Marková, Jana Ševčíková, Tereza Zvoníčková, Zdeněk Ogrodník a Jan Baier, vychovatelka a zdravotník v jedné osobě Jitka Hanková.

     

    My jsme dobří kamarádi, my se máme také rádi,

    na sebe se usmějem, k dalšímu se posunem.

     

    Kyčerka je super príma, i když není žádná zima,

    ani jarní počasí náladu nám nezkazí.

    (Páteční verze sloky:

    Kyčerka je super príma, všude kolem krásná zima,

    stromy v bílém županu – já tu asi zůstanu!)

     

    Lyžování, to nás baví, utužíme svoje zdraví,

    lyže, hůlky, lyžáky, všichni jezdí - já taky!

  • Ročníkové běhy na 600 a 800 m
   • Ročníkové běhy na 600 a 800 m

   • 16. 11. 2021
   • V měsíci říjnu jsme atletické snažení na 1. stupni nasměrovali na vytrvalý běh. Jeho postupný trénink vyvrcholil závody na 600 a 800 m.

    Život je plný překážek a těžkých chvil a člověk se musí snažit je překonávat, aby mohl, silnější, jít dál. Proto děti na 1. stupni chápou význam tělesného cvičení a sportování, které nám přináší radost, ale mnohdy i dřinu a bolest. A právě překonáním takových okamžiků ve sportu simulujeme řešení obtížných situací v pozdějším věku.

    Mezi opravdu náročné disciplíny atletiky můžeme určitě zařadit vytrvalý běh. Trénujeme ho postupně formou her a soutěží, využíváme třeba fartlek (kombinace běhu pomalého i rychlého, u malých dětí i chůze), štafety na více kol, běh na 4 kola bez zastavení aj. Tréninkové období pak vrcholí nominačním třídním závodem, ze kterého 5 nejlepších chlapců a dívek reprezentuje třídu v závodě ročníkovém. A ten je opravdu přehlídkou výborných výkonů těch, kteří se nebojí sáhnout až na dno vlastních sil. Jinak, ono asi opravdu platí heslo jednoho skvělého sportovce: "Když nemůžeš, můžeš ještě dvakrát tolik".

    600m_800_m_ZS_TGM_2021.pdf

  • HALLOWEEN odpoledne ve školní družině
   • HALLOWEEN odpoledne ve školní družině

   • 11. 11. 2021
   • Ve středu 3. listopadu proběhlo ve školní družině Halloween odpoledne.

    Děti si namalovaly dýně, netopýry a vytvořily z látky duchy a škrabošky. V prostorách atletického hřiště si zasportovaly a zasoutěžily v netradičních disciplínách. Odpoledne se ukončilo v prostorách družiny, kde jednotlivé ročníky měly možnost vyrobit si lampičku, účastnit se taneční soutěže.

    Děti byly odměněny diplomy a drobnými dárky.

    Všem se odpoledne líbilo a těšíme se na další HALLOWEEN.

  • TEAMBUILDING PRO 7. ROČNÍK
   • TEAMBUILDING PRO 7. ROČNÍK

   • 9. 11. 2021
   • Jak si pěstovat kamarádství, postupně se poznávat a hledat na ostatních spíše to dobré než zlé, když jsme se díky distanční výuce skoro celý první společný rok ani neviděli?

    I tak by mohla znít základní otázka žáků 7. ročníku. To, že jsou vazby narušeny, se projevilo již v prvních dnech letošní školní docházky. Také se během roku ve třídách objevilo pár nových tváří, a protože nové situace si žádají nová řešení, rozhodli jsme se dětem pomoci a zpříjemnit jim start ve staronovém kolektivu stmelovacími kurzy.

    Konaly se vždy jeden den pro každou třídu v areálu školy v termínech 27. 9. a 1. 10. 2021. Program byl sestaven tak, aby si žáci hravou formou oprášili zkušenosti a zažili nové situace na základě principů respektu, spolupráce a domluvy, bez kterých se žádné společenství neobejde. Aby pochopili, že v jednotě je síla a kolektiv funguje dle svého nejslabšího článku, kterým může být v každé situaci někdo jiný, a jen vzájemná podpora a pomoc vede k celkovému dobrému výsledku.

    Třídní učitelé, vedoucí kurzu, programové lektorky z DDM a zázemí školy poskytli nejlepší podmínky pro to, aby byl kurz, i když na tak krátkou dobu, zábavný, příjemný a hlavně přínosný.

    Dle jejich společných výstupů si každý svůj potenciál uvědomil. A jak svá společná léta v jedné třídě prožijí, je již nyní jen na nich samotných.

     

    TEAMBUILDING OČIMA ŽÁKŮ

    Měli jsme teambuilding, protože se v naší třídě řešily i nějaké problémy.

    Nejvíc se mi líbila aktivita, kdy nás rozdělili do týmů po šesti a sedmi. Dostali jsme šátky a každá skupinka si vymyslela svůj název. Byla různá stanoviště, v každém úkol na 15 minut. Nejdůležitější bylo spolupracovat a moc nám to všem šlo a bavilo nás to.

    Poté jsme napsali pravidla – „desatero pravidel“, aby si někteří uvědomili, jak se mají chovat.

    Mně se to moc líbilo. Byl to slunečný a krásný den.

    ŠTĚPÁNKA POLANSKÁ

    Zřejmě byl teambuilding proto, abychom se více stmelili a drželi při sobě a možná i proto, že po začátku školního roku se naše třída nechovala úplně nejlépe.

    Začali jsme představováním, měli jsme vymyslet přívlastek k našemu jménu – třeba „milá Míša“, pak následovala „papírová válka“. Podle mě byla nejlepší aktivita olympiáda, vytvořili jsme 4 týmy, my jsme byly žluté letušky.

    Moc se mi ten den líbil, a dokonce jsme olympiádu i vyhráli.

    Moc bych si přála, aby se tato akce konala i příští rok.

    MICHAELA HÁJKOVÁ

  • Sprinterský víceboj na 2. stupni
   • Sprinterský víceboj na 2. stupni

   • 8. 11. 2021
   • V pondělí 18. října proběhl na školním hřišti Sprinterský víceboj žáků 2. stupně.

    Za slunečného, leč chladného počasí se 66 žáků popasovalo mezi sebou na třech tratích. Nejdříve poměřili své síly na trati dlouhé 40 metrů, poté byl jejich doběh o 10 metrů delší a poslední cílová rovinka je čekala ve vzdálenosti šedesáti metrů. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – mladších žáků 6. a 7. ročníku a starších 8. a 9. ročníku. Zvlášť startovali chlapci a zvlášť děvčata. Po zdařilém sportovním dopoledni byly výsledky následující:

    Soutěž tříd:

    Mladší kategorie:

    1. místo:  7.B
    2. místo:  7.A
    3. místo:  6.B

    Starší kategorie:

    1. místo:  8.A
    2. místo:  8.B
    3. místo:  9.A

    Mladší dívky:

    1. místo: Adéla Bartošíková
    2. místo: Anna Stojaspalová
    3. místo: Štěpánka Polanská

    Mladší chlapci:

    1. místo: Nicolas Dirda
    2. místo: Adam Langweil
    3. místo: Daniel Marek

    Starší dívky:

    1. místo: Iveta Radová
    2. místo: Lucie Pospíšilová
    3. místo: Denisa Kundratová

    Starší chlapci:

    1. místo: Martin Chmela
    2. místo: Dalibor Toman
    3. místo: Jakub Ščuka
  • NAŠE ŽÁKYNĚ VÝTVARNICE NEJLEPŠÍ V REPUBLICE
   • NAŠE ŽÁKYNĚ VÝTVARNICE NEJLEPŠÍ V REPUBLICE

   • 5. 11. 2021
   • Letos na jaře vyhlásila ministerstva vnitra a školství výtvarné soutěže pro všechny studenty na distanční výuce, aby měli možnost tvůrčím způsobem vyjádřit své pocity z pandemie a svého života.

    Žáci zpracovávali téma z různých úhlů pohledu: Kdo je pro tebe člověk v první linii? Jak vnímáš situaci ty? Co se pro tebe změnilo v rámci pandemie? Práce děti mohly zpracovat libovolnou technikou, a to malovat, kreslit, animovat na počítači nebo vytvářet sochy či plastiky.

    Ze zúčastněných 334 školských zařízení a 1277 přihlášených prací naše žákyně Alžběta Slavíčková a Emma Charvátová vyhrály hned ve dvou kategoriích obrazové a prostorové tvorby krásná druhá místa a 11. září 2021 si jely osobně vyzvednout ocenění do Prahy z rukou Miloše Navrátila, tajemníka Krizového štábu Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra, v rámci Dětského dne, pořádaném Ministerstvem vnitra pod záštitou ministra Hamáčka v centru OLYMP, za podpory jejich rodin, přátel a paní učitelky výtvarné výchovy.

    V soutěži pod stejným titulem pořádaným ministerstvem školství se pak výše jmenovaná Emma a Agáta Urbánková dostaly se svými obrázky do TOP 100 nejlepších děl výtvarníků z České a Slovenské republiky a jejich práce byly vystaveny v pražském Karolinu.

    Všem třem děvčatům gratulujeme ke skvělému výsledku a děkujeme za jejich reprezentaci!

    Výherní díla žákyň, stejně jako zdařilé práce ostatních spolužáků, kteří téma zpracovávali v rámci distanční výuky, hostilo také přes prázdniny až do konce září Muzeum Bojkovska a nyní se všechny výtvory přestěhovaly do naší školy, kde si je můžete prohlédnout.

     

    OBDOBÍ PANDEMIE OČIMA DĚTÍ

    Přestože celou zeměkouli zasáhla světová pandemie, naše škola zůstala aktivní. Díky distanční výuce jsme se mohli učit, a také se zapojovat do nejrůznějších soutěží.

    Hrdinové pandemie je název výtvarné soutěže, ve které jsme mohli pomocí umění vyjádřit naše pocity z pandemie, jež nás zastihla. Na obrázcích se objevují hrdinové, kteří tu pro nás byli v téhle těžké době, a to třeba lékaři a sestřičky.

    Mezi hrdiny patří ale i naši učitelé. Dostávali jsme spoustu zajímavých úkolů ať už do matematiky či do výtvarné výchovy.

    I my žáci jsme museli být hrdinové, tato doba nás naučila se osamostatnit a poradit si s moderními technologiemi. Jsem ráda, že jsem díky naší škole distanční výuku výborně zvládla. 

     

    Bětka Slavíčková 9.A., vítězka výtvarné soutěže

  • Adaptační kurz
   • Adaptační kurz

   • 4. 11. 2021
   • První zářijový den otevřela Základní škola T. G. Masaryka svou náruč nejen stávajícím, ale i novým příchozím z okolních vesnic, a to zejména žákům 6. ročníku.

    Start po distanční výuce minulého roku, ale i přechod na 2. stupeň školy způsobil, že se šesťáci první dny stydlivě okoukávali a na nás bylo, abychom jim to seznamování a oťukávání usnadnili a zpříjemnili.

    Proto se ve dnech 13. a 14. září přes 40 dětí zúčastnilo adaptačního kurzu s názvem Jedeme v tom společně. A protože nás stále obklopuje hrozba pandemie, útočiště nám tentokrát nabídl školní areál a o hladký průběh včetně stravy se postaralo provozní zázemí naší školy.

    Na úvod přišel pozdravit a podpořit děti i realizační tým pan ředitel, stejně jako na konci kurzu pak pochválit žáky za úspěšné zvládnutí jejich první společné akce.

    A jak to tedy probíhalo? V pondělí jsme stáli před skupinou dětí, které se obávaly odpovědět na jednoduchou otázku, stáli jsme před jednotlivci, pro které hlavním a nejdůležitějším cílem byla individuální výhra, a stáli jsme také před osamocenými bázlivými žáky, kteří by nejraději zůstali ve své komfortní zóně a v bezpečí svého vlastního světa či domova.

    Po hrách, při nichž se nejdříve pořádně seznámili, museli postupně všichni prokázat schopnost spolupráce, vzájemné domluvy i pomoci v různých disciplínách. Na závěr prvního dne si soudržnost a to, že jsou všichni na stejné notě, potvrdili zážitkem ze společného bubnování, kterým je provedli skvělí profesionální bubeníci. Rachot bubnů a čišící radost dětí se ten podvečer line Bojkovicemi jako ta nejkrásnější hudební symfonie. Vše završilo opékání špekáčků a děti s plnými žaludky a usmívajícími se ústy, ještě mastnými od táborákové večeře, odchází unavené, ale šťastné a plné dojmů ke svým domovům.

    Program dalšího dne potvrdil, že děti pochopily princip společného fungování v rámci „Olympiády“ zaměřené opět nikoli na soupeření, ale především na vzájemnou dohodu a respekt k jednotlivcům v rámci svého týmu.

    Obraz malých nováčků se najednou před očima nás dospělých rychle mění. Jsou ukáznění, vyjádřit se k jakémukoli problému před spolužáky jim již nečiní takový problém, individuality zvyklé na vítězství jsou najednou pokornější a i ti, kteří se na začátku báli, po dvou dnech nešetří výrazy typu: nejlepší adapťák, škoda, že to netrvalo dýl, učitelé díky …

    A naopak, i my chválíme je. Třídní učitelky a programová vedoucí s lektorkami z Domu dětí a mládeže, které nám ochotně a obětavě každý rok na kurzech pomáhají, si skoro se slzami dojetí v očích sdělujeme postřehy kladných posunů v chování našich svěřenců, hrdinských momentů a nasazení žáků u aktivit a upřímně oceňujeme kadety 2. stupně za pokroky, které za ty pouhé dva dny udělali.

    Byly to hezké dva dny, během nichž děti získaly osobní povědomí, jak se chovat, přemýšlet a řešit problémy jako team, a nakonec se samozřejmě jako TEAM i radovat. Přejme jim, aby jim tento zážitek a společná zkušenost, nová kamarádství a soudržnost vydržely co nejdéle, a to nejen ve školních lavicích celého druhého stupně.

     

    Adaptační kurz pohledem žáků

    Na adaptační kurz jsme se jako jiné ročníky těšili, že se bude konat mimo školu a mimo město Bojkovice. To ovšem kvůli covidovým opatřením nešlo. A tak se letošní adapťák šesťáků konal v prostorách naší školy. Celým kurzem nás prováděla skupina agentů v složení paní učitelek Hany Lukášové, Petry Brůzlové, Šárky Pokorné, paní asistentky Zdeny Viceníkové a lektorek z DDM. Díky nim jsme se postupně stmelovali a učili se vzájemné spolupráci a komunikaci. Tyto věci jsme poté použili hlavně při týmových hrách. V druhé polovině kurzu jsme trávili společný čas se spolužáky například u nějakého vystoupení nebo také při tvoření vlajky a pokřiku našeho týmu. Jeden večer jsme u ohně opékali špekáčky. Povídali jsme si s kamarády naše historky a zážitky z prázdnin. Poslední den byl plný her. Pocity, že jsme to všichni spolu dokázali dotáhnout až do konce, byly nejlepší. Poté už jen zbývalo vyhlásit vítěze, rozdat ceny a rozloučit se. Škoda, že adapťák byl tak krátký. Ale doufám, že stmelení, které se mezi námi vytvořilo, bude pokračovat i do budoucnosti.

    Sára Helová, 6. B

     

  • Kvízování JUNIOR
   • Kvízování JUNIOR

   • 3. 11. 2021
   • 24. září 2021 se 26 žáků 2. stupně především z naší základní školy utkalo v prvním kole soutěže na motivy celosvětově populární zábavné znalostní hry pro dospělé KVÍZOVÁNÍ JUNIOR, které pro ně uspořádal klub Maják.

    6 týmů originálních názvů zvládlo úspěšně projít otázkami z různorodých oblastí – logické úlohy, hudební ukázky, místopis, dopravní předpisy, znalosti ze zvířecí říše, pohádek a další. Po napínavém a zábavném "zápolení" skončily všechny týmy s poměrně vyrovnanými výsledky.

    Prvenství získal tříčlenný dívčí DREAM TEAM, na 2. a 3. místě se umístily týmy WINX CLUB a SUS a byly náležitě oceněny. Další 3 týmy si odnesly alespoň cenu útěchy za vysoké nasazení a snahu.

    Všem zúčastněným žákům děkujeme za účast, dle slov pořadatelů je potřeba především pochválit ukázněnost, skvělou týmovou i mezitýmovou spolupráci i vynikající orientaci v širokém spektru vědomostí a poznatků žáků, a tím i skvělou reprezentaci své školy.

    Věříme, že žáci, kteří se kvízování zúčastnili, mohou po této zkušenosti inspirovat další spolužáky i kamarády a rozšíří tak okruh soutěžících týmů, se kterými změří své síly i příště a to 20. listopadu 2021.

  • Exkurze žáků 9. ročníku
   • Exkurze žáků 9. ročníku

   • 1. 11. 2021
   • V úterý 12. října nám naše škola zajistila exkurzi do SPŠOA v Uherském Brodě, aby nám pomohla s výběrem střední školy a seznámila nás s možnostmi dalšího studia.

    Byla jsem překvapená, jak je tato škola velká a moderně vybavená. Ani jsem netušila, kolik oborů se zde dá studovat. Ale není se čemu divit. Tato škola patří k největším odborným školám v celém regionu.

    Škola je zaměřená především na strojírenství, elektrotechniku a logistiku. Dají se zde studovat různé obory. Od autoelektrikáře, karosáře, obráběče kovů, operátora logistiky až po strojírenského mechanika.

    Prošli jsme si celý školní areál. Mají zde sportovní halu, hřiště, pracovní dílny s novými stroji a moderní učebny. Autoelektrikáři mají nejedno auto, dokonce i úplně nové. Je tu i spousta počítačů, protože moderní doba si vyžaduje moderní technologii.

    Také hi-tech centrum tady najdete. Centrum pro výuku ICT, zaměřenou na již zmiňované srojírenství. Hi-tech centrum poskytuje žákům technologii 3D tisku, 3D scanování, 3D projekci. A v neposlední řadě také 3D kino.

    Jedním slovem super. Škola je pěkná, moderní a vybavená, mohou na ní studovat nejenom chlapci, ale i děvčata.

    Agáta Urbánková, žákyně IX. B

  • Dopoledne v keramické dílně
   • Dopoledne v keramické dílně

   • 26. 10. 2021
   • Rok se s rokem sešel a opět se děti z naší školy mohly podívat  do keramické dílny v DDM Bojkovice.

    Pod vedením zkušených vychovatelek Šárky Kramářové a Dany Tyroltové si děti mohly doslova osahat keramickou hlínu. Promačkat, udusat, rozválet, vyrýt, vykrájet, nalepit, vytlačit…… - to všechno si děti zkusily a opravdu prožily dopoledne ve velmi příjemné atmosféře, vlastně už vánoční. 

    Paní vychovatelky si pro ně připravily nádhernou práci, která je zatím utajená, protože děti ji nemají dokončenou.  A až ji dokončí, tak ji zabalí a přinesou domů pod stromeček jako překvapení. Moc se všichni snažili, motivace pro výrobu byla silná, všechny práce moc bavila a všem se určitě povede.

    Zatím ještě nejsou výrobky dokončeny. Po zaschnutí a vypečení děti  ještě čeká další dopoledne, kdy si vytvrzený výrobek přijdou nabarvit glazurou. I to bude další zkušenost, která děti určitě obohatí a naladí na vánoční čas.

    Tak ať se jim práce povede a Vám všem pod stromečkem líbí!

  • Sprinterský víceboj na 1. stupni
   • Sprinterský víceboj na 1. stupni

   • 21. 10. 2021
   • Z důvodu vyšší nemocnosti jsme tradiční zápolení ve sprintu přeložili z měsíce září na říjen tak, aby se soutěže mohlo zúčastnit co nejvíce malých sportovců.

    Na 1. stupni naší školy nehoníme jen rekordy. Hlavním cílem je zapojit do procesu hýbání se maximální počet dětí. Uvědomujeme si, jak v dnešní době dětem pohyb chybí a jaké to má zdravotní, ale i sociální dopady.

    Proto i letošní „SPRINTERÁK“ měl nejprve třídní nominační kola, ve kterých si o postup do školního finále zazávodilo celkem 76 žáků čtvrtých a pátých tříd. Do finále, kde se sčítaly časy tří běhů (40, 50 a 60 m) postoupila vždy pětice nejlepších, tedy finálová čtyřicítka.

    Ještě půl hodiny před startem finálových běhů padaly z nebe solidní trakače. Na minutu včas déšť ustal a nad školním hřištěm se na nás pousmálo, i když trošku zubaté, sluníčko. To asi příroda chtěla tartan pořádně zamést, aby se dětem dobře běhalo. A jim se fakt dobře běhalo. Za mohutného fandění se mezi sebou áčka a béčka pěkně rvala o co nejlepší umístění.

    Nejlepšími sprintery na 1. stupni byli vyhlášeni Matyáš BRHLÍK a Klaudie TURČINKOVÁ, výsledková listina je k dispozici níže.

    Po sprintu nyní trénujeme vytrvalost. Děti se mohou těšit na školní finále Ročníkových běhů na 600 a 800 m ve středu 3. listopadu.

    Sportu zdar a sportu prcků zvlášť!

    Sprinterak_2021_FINAL.pdf

  • Přírodovědný klokan 2021
   • Přírodovědný klokan 2021

   • 20. 10. 2021
   • Ve středu 13. 10. 2021 se 28 žáků 8. a 9. ročníku zúčastnilo soutěže PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN.

    Cílem soutěže, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci, je vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory.

    Blahopřejeme vítězkám, kterými se staly žákyně 9.C. Všem ostatním děkujeme za snahu a účast.

    1. Adéla Dubovská
    2. Lucie Josefíková
    3. Markéta Slámečková
  • Zátopkův běh v Bojkovicích
   • Zátopkův běh v Bojkovicích

   • 11. 10. 2021
   • V rámci tradičního závodu se Pod Světlovem uskutečnilo školní kolo ve vytrvalostním běhu. 

    Mladší žáci absolvovali trať 1200 m a starší žáci 1500 m. Za nepříznivého počasí se závodů zúčastnilo 77 žáků a žákyň 2. stupně. Po dlouhé covidové pauze bylo opět krásné stát na stupních vítězů, či gratulovat nejlepším.

    Všem patří dík a pochvala za účast a organizaci.

    Výsledky:

    Mladší žáci:

    1. Koubek Jan
    2. Marek Daniel
    3. Kočica David

    Mladší žákyně:

    1. Michalčíková Jindřiška
    2. Bařáková Tereza
    3. Polanská Štěpánka

    Starší žáci:

    1. Šimoník Michal
    2. Ridoško Michal
    3. Chovanec Matyáš

    Starší žákyně:

    1. Michalčíková Eliška
    2. Kadlecová Soňa
    3. Michalčíková Martina
  • Sportovní den na Viktorce
   • Sportovní den na Viktorce

   • 4. 10. 2021
   • V pátek 10. září 2021 se za pěkného slunečného počasí žáci  prvních a druhých tříd naší školy zúčastnili sportovního dopoledne, které pro ně uspořádala Slovácká Viktoria ve spolupráci s DDM Bojkovice.

    Děti si vyzkoušely disciplíny zaměřené na rychlost, obratnost, přeskoky. Malí sportovci si pod vedením trenérů mládeže SK SV zahráli i minifotbal.  Nevynechali ani velmi oblíbený skákací hrad. Dopoledne se vydařilo a děti si ho užily.

  • Světluška
   • Světluška

   • 24. 9. 2021
   • První akcí v tomto školním roce byla Světluška, která se uskutečnila za příznivého teplého počasí 8. září na Tillichově náměstí. Vše pro nás připravily pracovnice DDM ve spolupráci se studenty a studentkami Církevní střední školy v Bojkovicích.

    Na projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým, se naši žáci velmi těšili. Děti si zkusily, jaké je to žít se zrakovým postižením, ale i roli průvodce nevidomých. Měly možnost si zakoupit předměty a tím přispět do sbírky, která pomůže potřebným dětem a dospělým.

  • Spustili jsme přihlašování ke STRAVOVÁNÍ, do DRUŽINY a NÁBOŽENSTVÍ.
   • Spustili jsme přihlašování ke STRAVOVÁNÍ, do DRUŽINY a NÁBOŽENSTVÍ.

   • 31. 8. 2021
   • Všichni rodiče a žáci, kterých se daná možnost týká, se již po přihlášení do EduPage mohou v modulu PŘIHLAŠOVÁNÍ elektronicky přihlašovat ke školnímu stravování, do školní družiny a do náboženství.

    Přihlášením stvrzujete, že jste se seznámili se Školním řádemVnitřním řádem školní jídelny, Vnitřním řádem školní družiny, který je zveřejněn na webových stránkách zsbojkovice.cz.

  • Informace k zahájení nového školního roku 2021/ 2022
   • Informace k zahájení nového školního roku 2021/ 2022

   • 30. 8. 2021
   • Vážení rodiče a milí žáci, Základní škola T. G. Masaryka Bojkovice oznamuje, že školní rok 2021/ 2022 bude zahájen ve středu 1. září 2021.

    Sraz všech žáků je před budovou školy před osmou hodinou, kde proběhne slavnostní zahájení školního roku za přítomnosti starosty města. Žáci si přinesou přezůvky a tašky na učebnice a sešity.  

    Prvňáčci slavnostně zahájí s rodiči a třídními učiteli ve svých třídách.  

     

    Základní organizační pokyny a opatření:

    • Organizace začátku školního roku se řídí podle pokynů odpovědných nadřízených orgánů - MŠMT, MZ a KHS Zlín.
    • Do školy nesmí vstupovat žádná osoba s příznaky infekčního onemocnění.
    • Pro všechny platí povinnost při vstupu do budovy nasadit ochranu nosu a úst (respirátor/roušku) a nosit ji ve všech společných prostorách.
    • Ochranu nosu a úst mohou žáci ve třídě na svém místě odložit.
    • Testování žáků proběhne dodanými antigenními testy 1., 6. a 9. září.
    • Testování nepodstupují žáci, kteří splní podmínky stanovené pro bezinfekčnost po očkování (14 dnů po plně dokončeném očkování) nebo po prodělaném onemocnění covid-19 (po dobu 180 dní od prvního pozitivního testu na covid-19), případně žák, který doloží negativní výsledek testu provedeného v oficiálním odběrovém místě). Tito žáci uvedené skutečnosti škole písemně doloží před prvním testováním.

    Podrobné informace naleznete v Manuálu MŠMT - viz příloha.

    Děkujeme za pochopení. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

    Těšíme se na vás.


    Mgr. Zdeněk Ogrodník, ředitel školy.

   • Poděkování paní učitelce Bohumile Klimentové

   • 5. 7. 2021
   • Na slavnostním ukončením roku jsme se rozloučili s paní učitelkou Klimentovou, která po více jak čtyřiceti letech práce ve školství odchází do zaslouženého důchodu. Poděkování Vám přinášíme tak, jak zaznělo z úst ředitele školy.

    A nyní mi, vážení kolegové, chlapci a děvčata, dovolte obrátit se na paní učitelku Bohunku Klimentovou s upřímným poděkováním u příležitosti jejího odchodu do důchodu. Říká se, že čas je nestranným rozhodčím pro všechny lidské hodnoty a měří všem stejně. Po čtyřiceti létech odpovědné pedagogické a výchovné činnosti, kdy jste svým žákům předávala množinu vědomostí a poznatků, potvrzenou životní zkušeností, přichází chvíle, kdy si již o svém čase budete rozhodovat sama. Nastává doba pro záliby a koníčky, na které nezbýval čas, doba potěšení, pohody a klidu.

    V duších svých žáků zanecháváte vzpomínku na přátelskou a vlídnou paní učitelku, která měla své žáky vždy ráda.

    V srdcích svých kolegů zůstává trvalá stopa vaší učitelské profesionality, prostoupena vlídností, upřímným přátelstvím a klidným přístupem k řešení i vážných problémů. Byla jste oporou učitelského sboru, oblíbena všemi kolegy.

    Přijměte, prosím, na sklonku své profesionální kariéry za celý učitelský sbor z mých úst jediné, ale o to větší slovíčko: DĚKUJEME.

   • Proslov ředitele školy ke konci školního roku

   • 5. 7. 2021
   • Výjimečně zveřejňujeme proslov ředitele školy Zdeňka Ogrodníka, přednesený na slavnostním ukončením školního roku ve sportovní hale. Pozvání již tradičně přijal pan starosta Petr Viceník, který ocenil všechny šikovné a pracovité žáky. Taktéž naši deváťáci se dojemně rozloučili se svými učiteli a školou. 

    Vážený pane starosto, paní učitelky a páni učitelé, milí žáci. Letošní příhovor ke zhodnocení konce školního roku bude poněkud jiný než obvykle. Ostatně stejně jako byl jiný celý školní rok, poznamenaný covidem, strávený většinu času na vzdálené výuce. Nezazní zde obvyklá čísla o vyznamenáních, zameškaných hodinách, prospěchu. Neb toto vše covid do velké míry ovlivnil a přiznejme si to, známky na vysvědčení u spousty z vás letos realitě moc neodpovídají. Jsem si vědom toho, že byť probíhala vzdálená výuka, zvláště osobní kontakt s kamarády vám chyběl a zřejmě chybí dodnes. Přišli jste o rok školních akcí, společných zážitků, kamarádství a možná i prvních lásek a z těchto důvodu byla doba uzavření škol nejtěžší právě pro vás. Kéž by se to již nikdy neopakovalo.

    I přesto všechno jsem přesvědčený, že se vám, chlapci a děvčata, v naší bojkovské základní škole dostalo té nejlepší vzdálené výuky široko daleko. Nejen díky systému Edupage, ve kterém vám vaši učitele připravovali stovky úkolů a procvičování, kde jste se dozvídali nové informace, průběžně jste komunikovali a plnili zadání, ale hlavně díky profesionálnímu a modernímu přístupu vašich učitelů. Koncem října jsme pak pro vás zprovoznili systém na online hodiny přes MS Teams, kdy jste mohli být přítomni na živém vysílání vaší paní učitelky, pana učitele. I přesto, že kamery se nestaly povinnými, což je myslím chyba (nikoliv naše, ale ministerstva), se hlavně mladší žáci na 1. stupni velmi rádi paní učitelce ukázali, pozdravili se a třeba jen zamávali. Kdo chtěl, ten se poctivě připravoval a plnil úkoly dle zadání. Jedním z měřitelných důkazů kvality vzdálené výuky na naší škole jsou letošní excelentní výsledky přijímacího řízení na střední školy, kdy jste obsazovali v žebříčcích stejně starých spolužáků z jiných škol přední místa. A když už jsem se o přijímačkách zmínil, upřímně vám, milí deváťáci, přeju, abyste v září vykročili tou správnou nohou vstříc vašim novým životům, kamarádům a školám, ať patříte vždy mezi ty úspěšné. Pamatujte, že bojkovští absolventi mají na středních školách v okolí tu nejlepší pověst. Pověst dobře připravených žáků, tak nám, prosím, neudělejte ostudu. Ať se Vám daří, to vám ze srdce přeji já a všichni vaši učitelé.

    Za malou chvíli zde, chlapci a děvčata, oceníme s panem starostou ty z vás, kteří se účastnili několika málo soutěží, které buď ještě na začátku roku proběhly, nebo probíhaly v průběhu roku online.  Všichni, kteří zde budete stát, jste se umístili nejhůř do 10. místa v okresních kolech, což je vzhledem ke konkurenci hezké umístění. Letos však jedno jméno rezonovalo častěji než ty ostatní… vítězství prestižní literární soutěže Spěchej pomalu a postup do republikového finále Olympiády českého jazyka s umístěním na krásném 11. místě se podařil Amálii Turčinkové, za což si myslím zaslouží váš potlesk.

    Chlapci a děvčata, i přes uzavření škol pro žáky, následnou rotační výuku a všechny komplikace musím konstatovat, že to byl rok plodný a že ani vedení školy a správní zaměstnanci nespali na vavřínech. V září jsme dokončili rekonstrukce odborných učeben a stěhování pomůcek do kabinetů, v nové budově vznikly díky panu školníkovi na každém patře relaxační místnosti pro žáky se specifickými učebními potřebami, ale taky pro učitele, kteří zde získali nové zázemí. Paní uklízečky dostaly nový čistící stroj na podlahy a škola tak díky nim vždy voní a září čistotou. Kolik práce měly s průběžnou anticovid dezinfekcí, jste si jistě všímali sami. Sportovcům jistě neunikl nový beachový kurt a v zahradě pak venkovní učebna, kterou v příštím roce budou využívat nejen naši nejmenší, ale třeba i vy u přírodovědných pokusů. Čeho jste si nemohli všimnout, je ve školní kuchyni nový konvektomat, který jsme si mohli dovolit pořídit díky podpoře města Bojkovice a zde přítomného pana starosty Petra Viceníka. Čeho jste si naopak všimnout mohli, bylo zakoupení speciálního stroje na balení obědů do misek s fólií – které vám vařily naše obětavé paní kuchařky. Ano, mělo by to tady zaznít, taková skvělá a kvalitní jídla, která vaříme v naší jídelně, na jiných školách nenajdete. Ostatně deváťáci na to již v září přijdou sami.

    Není možné v jednom krátkém příhovoru vzpomenout vše, co se za rok událo. Ale jak víte, každý rok si odnášíte s sebou domů školní časopis Školák, který letos vyšel již po 32. A v něm je vše popsáno a vzpomenuto včetně fotografií. Tak ho doma nezapomeňte společně s vysvědčením ukázat rodičům i prarodičům, pochlubte se, do jaké školy chodíte.

    Chlapci a děvčata, dovolte mi poděkovat všem slušným a pracovitým žákům, kteří přistupovali ke vzdálené výuce zodpovědně a samostatně a popřát vám hezké prázdniny strávené třeba na novém bojkovském koupališti.

    Vám, vážené paní učitelky a páni učitelé, asistentky i vychovatelky upřímně děkuji za vaši odpovědnost, trpělivost a přeji zasloužený odpočinek v kruhu svých blízkých. 

  • Přijímací řízení na střední školy pro školní rok 2021/2022
   • Přijímací řízení na střední školy pro školní rok 2021/2022

   • 21. 6. 2021
   • Průběh přijímacího řízení na střední školy byl i v letošním roce ovlivněn koronavirovou epidemií. Podobně jako v loňském školním roce došlo ke změnám ve způsobu přípravy deváťáků na přijímací zkoušky a k úpravě organizace přijímání žáků ke středoškolskému vzdělávání.

    Uchazeči o studium měli možnost podat dvě přihlášky na dvě střední školy. Termín podání přihlášek byl stanoven na 1. března 2021. Zájemci o studium v oborech vzdělání s maturitní zkouškou museli i letos složit přijímací zkoušku. Střední školy nemusely povinně využít jednotnou přijímací zkoušku z českého jazyka a literatury a z matematiky, kterou centrálně připravuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), ale mohly si samy přijímací testy připravit. Velkou změnou byla také možnost zrušení přijímacích zkoušek z důvodu nízkého počtu podaných přihlášek na střední školu.

    Původně plánované dva termíny zkoušek v dubnu byly přesunuty na 3. a 4. května. Účast uchazeče o studium na přijímacích zkouškách byla podmíněna potvrzením o negativním výsledku antigenního testu na přítomnost viru SARS-CoV-2. Test podstoupili deváťáci v naší škole, která jim následně vystavila požadované potvrzení. Další novinkou bylo prodloužení času na vypracování jednotlivých testů z matematiky i českého jazyka. Po zpracování byly výsledky testů poslány na obě střední školy, které stanovily pořadí pro přijetí jednotlivých žáků ke studiu vybraného oboru. Do celkového hodnocení žáků v přijímacím řízení se zohledňoval pouze lepší výsledek příslušného testu z prvního či druhého termínu. Po vyhlášení výsledků přijímacího řízení museli žáci potvrdit svůj zájem o studium na vybraném oboru střední školy odevzdáním zápisového lístku. Ten obdrželi na základní škole.

    Žáci, kteří si podali přihlášku na tříletý studijní obor ukončený výučním listem, jednotnou přijímací zkoušku nekonali a byli přijati na základě studijních výsledků v základní škole.

    Všichni žáci 9. ročníku naší školy uspěli již v prvním kole přijímacího řízení a byli přijati ke studiu na střední školu. Obavy žáků a jejich rodičů z výsledku přijímaček vzhledem k distanční výuce se ukázaly jako liché. Výuka pomocí připravených materiálů v prostředí systému EduPage, online hodiny realizované v platformě MS Teams, individuální a skupinové konzultace ve škole, důsledný a vstřícný přístup učitelů, dokázaly skvěle naše žáky na přijímací zkoušky připravit.

    Z celkového počtu 56 deváťáků bylo přijato na obory s maturitou 43 žáků, tj. 77 % z celkového počtu, na obory s výučním listem 13 žáků, tj. 23 %.

    Žáci se rozjedou k budoucímu studiu do více než dvou desítek různých škol, kromě jedné se všechny nacházejí ve Zlínském kraji. Nejvzdálenější školou, na kterou jeden z našich žáků od září nastoupí, je Střední škola stavebních řemesel v Brně.

    Největší zájem projevili žáci o studium na Gymnáziu J. A. Komenského v Uherském Brodě, zápisový lístek tam podalo jedenáct žáků. Po pěti žácích nastoupí na Obchodní akademii v Uherském Hradišti a na Střední průmyslovou školu a Obchodní akademii v Uherském Brodě. Následují Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola ve Slavičíně, Střední odborné učiliště v Uherském Brodě a Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická v Uherském Hradišti se 4 zapsanými žáky.  Ke studiu na Církevní střední odbornou školu v Bojkovicích se rozhodly nastoupit tři žákyně naší školy.

    Mgr. Jiří Šmíd